Walczymy o prawa kobiet #CzarnyProtest

Nasza ekipa na Czarnym Proteście w Szczecinie (23.03.2018r.)

Nasza ekipa na Czarnym Proteście w Szczecinie (23.03.2018r.)

W zgodzie z popularnym już transparentem „Pedały z kobietami” również i my w Szczecinie postanowiliśmy czynnie walczyć o prawa kobiet oraz prawa do wolności, wolności wyboru i wolności decydowania o sobie.

23 marca 2018r. całe nasze stowarzyszenie dzielnie wspierało Czarny Protest na pl. Solidarności w Szczecinie, a nasza przewodnicząca Monika Pacyfka walczyła wraz z innymi kobietami na głównym proteście w Warszawie.

Część naszych członków została przydzielona do pilnowania porządku oraz dbania o spokojny przebieg zebrania. Niektórzy z nas czynnie manifestowali swoje poparcie owinięci w tęczowe kolory pokoju i miłości.

Na czym polegał Czarny Protest?

#CzarnyProtest to akcja zapoczątkowana w mediach społecznościowych przez Partię Razem.

Bardzo szybko okazało się, że prawa kobiet to temat ważny dla mnóstwa z nas – nie tylko dla tych, które wcześniej organizowały manify i pikiety.

Do Czarnego Protestu przyłączyły się postaci publiczne – aktorki czy dziennikarki, ale o jego sile zdecydowały przede wszystkim zwykłe dziewczyny ze wszystkich zakątków Polski. Dzień po starcie protest przeniósł się z sieci na ulice wielu miast w Polsce.

Dlaczego protestujemy?

22 września, czwartek – tego dnia Sejm dyskutował nad prawami kobiet. Posłom zaprezentowano dwa obywatelskie projekty dot. aborcji.

Jeden z nich, przygotowany przez skrajnie prawicowy instytut Ordo Iuris, miał na celu wprowadzenie w Polsce całkowitego zakazu aborcji – nawet wtedy, kiedy zagraża zdrowiu kobiety albo jest wynikiem gwałtu. To właśnie ten okrutny pomysł zmobilizował połowę naszego kraju do protestów i strajków.

Drugi projekt, przygotowany przez Ratujmy Kobiety, miał na celu poszerzenie wolności kobiet w zakresie decydowania o własnym zdrowiu i przyszłości.

23 września, piątek – tego dnia posłanki i posłowie głosowali nad tymi dwoma projektami. Mieli zdecydować, czy powinny być dalej opracowywane w komisjach, i czy w przyszłości mogą być wprowadzone w życie. Większością głosów posłowie odrzucili projekt Ratujmy Kobiety, a do dalszych prac skierowali skandaliczny projekt Ordo Iuris.

24 września, niedziela – tego dnia w wielu miastach w Polsce i za granicą, m.in. w Warszawie, Krakowie, Poznaniu i Łodzi uczestniczki oraz uczestnicy Czarnego Protestu odczytali na ulicach „Listę Hańby” – imiona i nazwiska posłanek i posłów, którzy swoim głosowaniem udowodnili, ze chcą zgotować Polkom piekło na ziemi.

Więcej informacji znajdziecie na www.czarnyprotest.pl


Dennis Kruk

Dennis Kruk